Facebook

Twitter

کپی رایت 2019

مشاوره با وکلا: 09103501470

اینستاگرام

جستجو
منو
 

شرط انتقال چک پس از اخذ گواهی عدم پرداخت چگونه است؟

گروه وکلای آرتین > چک و سفته  > شرط انتقال چک پس از اخذ گواهی عدم پرداخت چگونه است؟

شرط انتقال چک پس از اخذ گواهی عدم پرداخت چگونه است؟

چک و سفته و مسائل مرتبط با آن در قانون برای شخص صادر کننده و دریافت کننده تعهداتی را به همراه دارد و به تبع آن موجب رعایت موارد و توجه به نکاتی میشود که باعث پیشگیری از مشکلات و اتفاقات ناخواسته بعدی بین دو طرف میباشد.از این رو با توجه به مبتلا به بودن موارد مربوط با چک به توضیح زیر میپردازیم:

شرایط انتقال دادن چک بعد از اخذ گواهی عدم پرداخت چیست؟

چک باید پشت نویسی یا ظهر نویسی شود که انواع مختلفی دارد و مسئولیت هایی هم در بر دارد. در این مقاله قصد داریم درباره شرایط انتقال انتقال چک پس از اخذ گواهی عدم پرداخت صحبت کنیم.

پشت نویسی چک چیست؟

نوشتن عباراتی در پشت چک را پشت نویسی میگویند که نشانگر انتقال حق و اثبات آن میباشد

پشت نویسی چک به دو صورت انجام میشود:

۱:انتقال چک: صاحب چک زمانی که پشت چک را امضاء میکند یعنی آن را به دیگری انتقال داده است،زمانی که وجه چک پرداخت نشود می توان در بانک پرداخت کننده ی وجه درخواست صدور گواهی عدم پرداخت کرد.

۲:ضمانت از صادرکننده چک: شخص ثالثی تحت عنوان ضامن میتواند پشت چک را امضاء نماید که با انجام این عمل یا از صادرکننده ی چک حمایت میکند و یا ضامن پشت نویسی قبلی میشود.

مسئولیت هایی که با پشت نویسی چک ایجاد میشود

اگر شخص ثالثی چک (انتقال چک) را پشت نویسی کند  و وجه چک پرداخت نشود،دارنده ی چک در صورتی میتواند به او مراجعه کند و خواستار طلب خود باشد که گواهی عدم پرداخت تا پانزده روز از موعد سررسید چک صادر شده باشد واگر دارنده ی چک در آن پانزده روز مراجعه نکرد با گذشت آن شخص پشت نویس بری شده و فقط میتوان به دارنده ی چک بابت طلب مراجعه کرد.

در صورتی که چک از جهت ضمانت پشت نویسی شود و چک برگشت بخورد و در بانک گواهی عدم پرداخت گرفته شود ضامن مسئول پرداخت طلب است و دارنده ی چک هر زمان که بخواهد میتواند به ضامن مراجعه کرده و خواستار طلب باشد.

تشخیص امضاء پشت نویسی در خصوص اینکه چک در باب انتقال چک صادر شده است یا در باب ضمانت

۱:تنها کسی که میتواند چک پشت نویسی را امضاء کند صاحب چک است بدین معنا که چک انتقال زمانی بوجود می آید که دارنده ی چک آن را پشت نویسی و امضاء کرده باشد واگر شخصی جز صاحب چک آن را امضاء نماید در این صورت انتقال دهنده محسوب نمیشود بلکه ضامن چک به حساب می آید

۲:امضاکننده زمانی که چکی را پشت نویسی میکند و امضاء میکند باید مشخص کند و باید پشت چک اعلام کند که امضاء خود را با هدف انتقال چک امضاء کرده یا به عنوان ضامن.

۳:اگر شخصی که پشت چک را امضاء کرده و اعلام نکرده که قصدش از امضاء چه بوده است،امضاء شخص به عنوان انتقال چک برداشت میشود ولی اگر موقع امضاء شخص امضاء کننده شخص ثالثی باشد امضاء او به عنوان ضامن محسوب میشود.

۴:در صورتی که معلوم نباشد شخص امضاء کننده صاحب چک است یا شخص ثالث در این صورت تشخیص را بر نشانه های تصرف میگذاریم نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که نمیتوان نسبت به شخصی که پشت چک را امضاء کرده چه بر حسب انتقال چک و چه بر حسب ضامن شکایت کیفری کرد و شکایت باید به صورت حقوقی مطرح شود.

پس از اخذ گواهی عدم پرداخت چه مراحلی را باید طی کرد

زمانی که چک برگشت میخورد و گواهی عدم پرداخت گرفته میشود باید شکوائیه ای نسبت به آن تنظیم نمود و بعد از آن این شکوائیه را باید به همراه اصل چک به دادگاهی که بانک محال علیه واقع شده برد و دادگاه مربوطه دستور شروع تحقیقات مقدماتی را می نماید و نتیجه ی بدست آمده را به نیروی انتظامی محل سکونت صادرکننده ی چک فرستاده و نیروی انتظامی بعد از گرفتن دستور از جانب مقام قضایی اخطاریه ای را برای صاحب چک فرستاده که این اخطاریه ۳ روز مهلت دارد و بعد از گذشت ۳ روز اگر صاحب چک رضایت شاکی را نگرفته باشد یا توانایی  پرداخت چک را نداشته باشد و یا در زمان مقرر حضور نداشته باشد مقام قضایی دستور جلب متهم را صادر میکند پرونده به مراجع قضایی مربوطه ارجاع داده میشود که این پرونده حاوی گزارشات نیروی انتظامی است.

ریاست و یا معاونین حوزه قضایی مربوطه شعبه رسیدگی کننده را مشخص میکنند و پرونده مورد رسیدگی قرار میگیرد.

در صورتی که متهم بعد از صادر شدن حکم قطعی بتواند مبلغ چک را فراهم کند و یا رضایت شاکی را بگیرد و یا شاکی خودش گذشت کند حکم اجرا نمیشود.

دعوی حقوقی وصول چک

بسیاری از مردم این تصور را دارند که برای وصول وجه چک باید حتما شکایت کیفری مطرح نمایند اما باید توجه کرد که با مطرح کردن شکایت کیفری دادگاه فقط شخص صاحب چک را مجازات میکند که مجزات آن حبس خواهد بود اما در مورد طلب شخص شاکی حکمی صادر نمیکند

در مورد چک های کیفری و حقوقی زمانی دارنده ی چک میتواند به طلب خود دست پیدا کند که به عنوان خواهان فرم دادخواست را پر و تکمیل کرده باشد و  هزینه دادرسی را پرداخت و تمبر را باطل کرده باشد و آن را به دادگاه داده باشد.

 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

مشاوره با تیم وکلای آرتین : 09103501470