Facebook

Twitter

کپی رایت 2019

مشاوره با وکلا: 09103501470

اینستاگرام

جستجو
منو
 

چک و قوانین چک چیست و در قانون چه تعریفی دارد؟

گروه وکلای آرتین > چک و سفته  > چک و قوانین چک چیست و در قانون چه تعریفی دارد؟

چک و قوانین چک چیست و در قانون چه تعریفی دارد؟

چک و سفته امروزه از رایج ترین اسناد تجارتی متداول برای انجام معاملات میباشد.که در قانون برای شخص صادر کننده و دریافت کننده تعهداتی را به همراه دارد و به تبع آن موجب رعایت موارد و توجه به نکاتی میشود که باعث پیشگیری از مشکلات و اتفاقات ناخواسته بعدی بین دو طرف میباشد.از این رو با توجه به مبتلا به بودن موارد مربوط با چک به توضیح زیر میپردازیم:

آشنایی با چک و قانون چک

بسیاری از نقل و انتقالات مالی امروزه توسط برگه ای به نام چک انجام می شود. در صورتی که شما هم جزو افرادی هستید که با چک سر و کار دارید اما از قوانین آن آگاهی ندارد، ضرر و در موارد بدتر شکست مالی شما حتمی است. بنابراین لازم است با قانون چک آشنا شوید.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از چک ارائه دهیم، می توان گفت چک، سندی است که امکان برداشت پول از حساب بانکی توسط شخص مالک چک یا فرد دیگری را می دهد.

چک در کنار اسنادی مانند برات و سفته که از آنها به عنوان تعهد پرداخت یاد می شود، یکی از معمول ترین اسناد تجاری است که جانشین وجه نقد شده است. اهمیت چک را قانون تجارت و قانون چک مشخص می کند. همین امر باعث شده است تا تعداد و مبلغ چک های مورد معامله و در گردش و مقبولیت چک نزد عموم مردم به عنوان معیاری برای سنجش اطمینان و اعتماد مردم به روابط مالی موجود در جامعه مورد توجه قرار گیرد. از این رو قانون چک برای حفظ اهمیت چک و جلوگیری از صدور چک های بی محل توسط دولت ها وضع شده است.

قبل از آشنایی با قانون چک بهتر است با انواع چک آشنا شویم.

 

انواع چک

چک عادی: این نوع چک که از طریق صاحب حساب برای افراد مورد معامله خود کشیده می شود، از لحاظ اعتباری دارای کمترین ضریب اطمینان و سطح اعتبار هستند. از همین رو باید تنها از افراد قابل اطمینان چک قبول کرد. زیرا موارد بسیاری پیش آمده است که حساب فرد دارای چک خالی بوده و فرد نیز متواری شده است. در اینصورت فردی که چک را در دست دارد با مشکلات زیادی جهت وصول مطالبات خود مواجه می شود و در مواردی حتی ضرر و زیان جبران ناپذیری به وی وارد می شود.

چک تضمین شده: این نوع چک توسط بانک و با مسئولیت بانک صادر شده و بازپرداخت وجه چک از طرف بانک تضمین می شود. این چک ها دارای ضریب اطمینان بسیار بالاتری نسبت به چک های عادی هستند و هر فرد می تواند با مراجعه به شعب بانک های مختلف در سراسر کشور چک تضمین شده را به راحتی وصول کند. بنابر قانون چک، نمی توان چک های تضمین شده را توقیف یا مسدود نمود. بدین معنی که با فوت یا ورشکستگی فردی که چک تضمین شده را صادر نموده، حقوق دارنده این نوع چک تضییع نخواهد شد.

چک مسافرتی: این نوع چک که بسیار شبیه به پول نقد می باشد، از طریق بانک صادر شده و وجه آن در شعب بانک یا کارگزاری های بانک پرداخت می شود. از چک مسافرتی که امروزه با نام تراول آن را می شناسند برای جلوگیری از حمل و نقل مقدار زیادی پول نقد به خوبی و با اطمینان کامل استفاده می شود. مبلغ چک مسافرتی بر روی آن درج می شود.

 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

مشاوره با تیم وکلای آرتین : 09103501470