Facebook

Twitter

کپی رایت 2019

مشاوره با وکلا: 09103501470

اینستاگرام

جستجو
منو
 

وکالت در طلاق و نکات مهم در مورد نحوه طلاق در سال 1401

گروه وکلای آرتین > دعاوی خانواده  > طلاق  > وکالت در طلاق و نکات مهم در مورد نحوه طلاق در سال 1401

وکالت در طلاق و نکات مهم در مورد نحوه طلاق در سال 1401

وکالت در طلاق

شرایط طلاق با وکالت طلاق در کرج و تهران

۱- گرفتن وکالت زن در طلاق از مرد به دو روش امکان پذیر است یا به صورت شرط ضمن عقد نکاح که در سند ازدواج درج می شود و یا به صورت مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و اخذ وکالت از زوج برای گرفتن طلاق. اگر زوج خارج از کشور باشد اعطای وکالت از طریق تنظیم وکالتنامه طلاق در سفارت یا کنسولگری ایران نیز می باشد.

با توجه به اینکه اکثر دفاتر اسناد رسمی به دلایلی تمایلی به تنطیم سند وکالت طلاق ندارند برای معرفی دفترخانه در تهران با ما تماس بگیرید. مرسوم است که به همراه وکالت،سند بخشش کل یا قسمتی از مهریه یا سند ابراء هم زوجین تقاضا میکنند و همین علتی است که دفتر اسناد رسمی همراه بودن یکی از نردیکان درجه یه زوجه را شرط میکنند.

با توجه به راه اندازی سامانه میخک توسط وزارت خارجه ،ایرانیان مقیم خارح کشور از این طریق باید وکالت تنظیم کنند.

۲- اگر وکالت به صورت شرط در ضمن عقد نکاح (سند ازدواج) باشد چون به اصطلاح حقوقی عقد ازدواج دائم، قراردادی لازم است وکالت مذکور قابل عزل نیست به عبارت دیگر مرد (موکل) نمی تواند زن (وکیل) را عزل نماید. خوب است که بدانیم ۱۲ شرط پاپی عقدنامه ها وکالت طلاق بی قید و شرط و کامل نیست و اگر زوجین توافق کنند بایستی مستقلا در سند ازدواج نوشته و شرط شود. وکالت قبول بذل جه میزان از مهریه و اسقاط حق اعتراض تحدید نظر و فرحام خواهی بسیر مهم است به طور خلاصه کامل بودن شرط ضمن عقد بسیار برای دادگاه ها مهم است.

۳- اگر وکالت  بعد از عقد، و در دفترخانه به زوجه یا شخص دیگری داده شود از سوی مرد قابل عزل است. مگر این که مدت داشته باشد و تا مدت مشخص مرد حق عزل را از خود ساقط کرده باشد و یا این که در ضمن عقد لازمی وکالت اخذ شده باشد. مرسوم است که در خود وکالتنامه، قابلیت عزل و یا عدم عزل و یا مدت آن را درج می کنند.

مطلب مرتبط :   دستور موقت در پرونده حضانت

۴- داشتن وکالت از زوج یا همان تعبیر عامیانه  حق طلاق از سوی مرد به زن به منزله این نیست که مرد دیگر نمی تواند همسرش را طلاق بدهد. اساسا واگذاری حق طلاق از سوی مرد به زن و یا هر شخص دیگری از لحاظ حقوقی غلط است چون حق طلاق قابل واگذاری نیست.زوج(شوهر) میتواند به دیگری از جمله زوجه وکالت در راستای طلاق اعطا کند نه اعطای حق طلاق.

۵- مرد می تواند وکالت را به غیر از همسرش نیز واگذار نماید فرض کنید مردی مقیم خارج از کشور است، و به برادرش در ایران از طریق وکالتی که در سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت تنظیم کرده، وکالت برای گرفتن وکیل دادگستری برای طلاق همسرش را می دهد.

۶- هیچکس از جمله زنی که از مرد وکالت  دارد نمی تواند بدون وکیل دادگستری وکالت را اعمال نماید به عبارت دیگر کسی می تواند در دادگاه وکالت کند که وکیل دادگستری باشد. در وکالتی که مثلا زن از شوهر دارد، برای طلاق باید از طریق انتخاب وکیل دادگستری برای همسر اقدام نماید. در این راستا زن به استناد وکالتنامه طلاق به وکیل دادگستری مراجعه می کند و بر طبق حدود اختیارات وکالتنامه، برای شوهر وکیل انتخاب می کند و وکیل منتخب، وکیل مع الواسطه شوهر می شود.

۷- کامل بودن متن وکالتنامه بسیار اهمیت دارد و متاسفانه بسیاری از وکالت ها که دفاتر اسناد رسمی استفاده می شود ناقص هستند. اما از همه بدتر شرط وکالت طلاقی است که زوج به زوجه در سند ازدواج می دهد غالب آن ها دارای مشکل هستند. توصیه می شود در این خصوص با وکیل مجرب طلاق مشورت نمایید. در انتهای نوشته نمونه کامل وکالت برای استفاده عموم نوشته شده است

۸- در خصوص مراحل طلاق با وکالت   بهتر است که به لینک آبی رنگ متمایز شده مراجعه نمایید.

۹- برای اطلاع از هزینه های طلاق با وکیل با میتوانید با شماره تلفن های نیز تماس حاصل کنید.

۱۰– مدت زمان طلاق با حق طلاق زوجه ، همان مدت زمان طلاق توافقی است یعنی ۱۰ تا ۲۰ روز کاری (فقط تهران). مگر این که در حدود اختیارات وکالت در اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی نباشد که در این صورت ۴۴ روز پس از ابلاغ رای امکان ثبت طلاق وجود دارد.

۱۱ – امکان واگذاری وکالت برای طی مراحل طلاق از سوی زوجه (زن) به دیگری و حتی شوهر وجود دارد.اولا مهم در اینجا شفاف بودن وکالت در بذل از سوی زوجه است ثانیا بایستی وکالت در تعیین تکلیف جهیزیه، اجرت، المثل، نفقه، حضانت و ملاقات فرزندان نیز در وکالت نامه مشخص شده باشد.ثالثا بهتر است که گواهی مربوط به بارداری یا عدم آن هم از زوجه اخذ شود

۱۲ مدارک مورد نیاز برای شروع طلاق با وکالت عبارت است از سند ازدواج یا رونوشت شناسنامه زوجه کپی کارت ملی زوجه ترجیحا کپی شناسنامه زوج و اصل وکالتنامه محضری طلاق.

۱۳– طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق (وکالت طلاق)؟ سرانجام و نتیجه حق طلاق همان طلاق توافقی است با این توضیح که مثلا زوجه با وکالتی که از شوهر دارد برای او وکیل دادگستری انتخاب میکند و مراحل طلاق طی میشود. ولی از نظر ما به عنوان وکیل طلاق اگر زوج خود به شخصه یا از طریق وکیل مستقیم (وکیل پایه یک) و بدون وکالت طلاق اقدام به طلاق توافقی کند بهتر است. به عبارت دیگر هر دو خوب است و باید شرایط زن و شوهر را هم در نظر گرفت اما اگر یکی بر دیگری رجحان داشته باشد وکالت مستقیم است نه مع الواسطه.

اصطلاحات حق طلاق زوجه و یا حق طلاق زن که در بین مردم رایج شده است منظور همان وکیل بودن زوجه برای انتخاب وکیل دادگستری داراری پروانه وکالت ازجانب شوهر  است.

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

مشاوره با تیم وکلای آرتین : 09103501470